MODERNÍ ASTRONOMIE
na školách Karlovarského kraje


Přednáškový cyklus projektu


Pátek 17. 1.
17:00
JAKÉ ZNÁME PROMĚNNÉ HVĚZDY?
Lektor: Luboš Brát, Sekce pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet
Jaké známe "Mechanismy hvězdné proměnnosti", jaké typy proměnných hvězd můžeme na obloze najít, jak je můžeme pozorovat a co lze všechno zjistit při zpracování takovýchto pozorování?
 
Pátek 24. 1.
17:00
SOUČASNÁ KOSMONAUTIKA
Lektor: Milan Halousek, Česká kosmická kancelář
Vyprávění o tom, co nám přináší do běžného života kosmonautika od prvního Sputniku, až po dnešek. Pronikneme do tajů kosmických programů jednotlivých kosmických velmocí.
 
Pátek 7. 2.
17:00
PŘÍBĚHY MALÝCH TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY
Lektor: Petr Scheirich, SMPH
Kde se ve Sluneční soustavě vzaly komety, planetky a trpasličí planety? Co nám prozrazují o minulosti našeho koutu vesmíru? Z čeho se skládají? Jak se tato tělesa objevují? A mohou představovat nebezpečí pro Zemi? Rozeznáte meteorit spadlý na zem od kamene pozemského původu? Součástí přednášky bude i praktické poznávání meteoritů a hornin, které se s meteority často pletou.
 
Pátek 14. 2.
17:00
SLUNCE A JEHO AKTUÁLNÍ VÝZKUM
Lektor: Michal Švanda, AsÚ Ondřejov
Současný vědecký výzkum Slunce pomocí dalekohledů ze Země, ale i družicemi a možnosti jeho pozorování pomocí běžně dostupné astronomické techniky, kterou disponuje i Karlovarská hvězdárna.
 
Pátek 21. 3.
17:00
CO SE ODEHRÁLO 15. 2. 2013 NAD ČELJABINSKEM?
Lektor: Pavel Suchan, AsÚ Ondřejov
Nikdo o tom dopředu nevěděl. K Zemi se přiřítilo rychlostí 17 km za sekundu obří těleso a vnořilo se do naší atmosféry. Byl to největší pád od Tunguzského meteoritu v roce 1908. Česká astronomie slavila opět úspěch - dráha tělesa byla posléze spočítána na observatoři v Ondřejově. Co nám hrozí od takové srážky?
 
Pátek 28. 3.
17:00
PROMĚNNÉ HVĚZDY POMOCÍ KAMER
Lektor: Martin Mašek, Sekce pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet
Přednáška se věnuje pozorování proměnných hvězd jednoduchými technickými prostředky: DSLR a CCD kamerami. Cílem je ukázat, že zajímavé výsledky v oblasti proměnných hvězd a exoplanet lze dosáhnout i s nenákladnou technikou.
 
Pátek 4. 4.
17:00
VIZUÁLNÍ POZOROVÁNÍ METEORŮ
Lektor: Ivo Míček, Společnost pro meziplanetární hmotu
Pozorování meteorů, které dnes provádíme kamerami, se donedávna provádělo vizuálně ve skupinách pozorovatelů. K zácviku pozorování byl využíván zejména letní srpnový čas, kdy je aktivní řada rojů, zejména Perseidy. Pojďme se demonstrovat, jak se tyto úkazy pozorují a jak může zájemce data zpracovávat. Součástí bude i historie výzkumu meziplanetární hmoty, tedy meteorů a meteoritů.
 
Pátek 11. 4.
17:00
BYLY KOUNOVSKÉ KAMENNÉ ŘADY MEGALITICKOU ASTRONOMICKOU POZOROVATELNOU?
Lektor: Miroslav Spurný , Hvězdárna Karlovy Vary
Úvodní přednáška k tematu proměřování archeoastronautické lokality. Tato přednáška a následný seminář je určena zájemcům o práci v týmu, který bude pracovat přímo na místě.
 
Pátek 25. 4.
17:00
SID MONITOR: SLEDOVÁNÍ PORUCH IONOSFÉRY
Lektor: Rudolf Šlosiar, Slovensko (Bojnice)
Pozorování pomocí dlouhovlnných přijímačů umožňuje získat řadu zajímavých výsledků – počínaje poruchami ionosféry v důsledku gama záblesků nebo sledovat meteory i za zamračené oblohy pomocí tzv. meteorického radaru. Téma je určeno primárně pro školy, kde bude detektor umístěn.
 













































































































Projekt je financován Evropským sociálním fondem a z rozpočtu České republiky.