48 Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary: VO.S.A. - Kosmické nádraží a.k.z.
KOSMICKÉ NÁDRAŽÍ KARLOVY VARY, a.k.z.
Volejte 357 070 595

VÍTEJTE NA KOSMODROMU KARLOVY VARY!
Dětská kosmická agentura
NA JEDINÉM LÁZEŇSKÉM KOSMODROMU V EVROPĚ
VYZKOUŠEJTE I NAŠI LÉČEBNOU KŮRU
NAVŠTIVTE V NAŠEM SIMULÁTORU KOSMICKÝCH LETŮ NEOBVYKLÉ CÍLE

LÉTÁME PRAVIDELNĚ PODLE LETOVÉHO ŘÁDU!REGISTRACI MŮŽETE PROVÉST PROSTŘEDNICTVÍM FORMULÁŘE NA TOMTO ODKAZU

CO SIMULÁTOR KOSMICKÝCH LETŮ VLASTNĚ JE?
Označení SIMULÁTOR ve většině lidí vzbuzuje představu nějakého prostoru vybaveného pohyblivými křesly a ovládáním v čele s monitorem... a třeba také nezbytnou kapsou s pytlíky na zvracení...
Takováto představa o simulátoru u nás není na místě. Neprovozujeme atrakce typu pouťových horských drah či houpaček, ale nabízíme výukové programy s představováním astronomických úkazů. Proto neočekávejte kosmický let na bázi běžné počítačové hry. Tu si zahrajte pěkně sami doma počítači či konzoli. My nabízíme výukový program uvozený krátkým kosmonautickým výcvikem, kde se za pomoci průvodců seznámíte s tím, co musí kosmonaut zvládnout, než skutečně odstartuje. Poté pilota či posádku usadíme do UZAVŘENÉHO PROSTORU KABINY KOSMICKÉ LODĚ a ostatní členy doprovodu do ŘÍDÍCÍHO CENTRA. Z něho také celý let sledují a posádkou komunikují pomocí radiového spojení a mohou pomáhat v obtížných situacích s podporou průvodce. Cílem je zažít úspěšnou misi, při níž všichni spolupracují a všichni si odnesou nové poznatky. Celá skupina tak zažije průběh mise se všemi jejími "slastmi a strastmi"... a pytlíky na zvracení u nás opravdu nejsou třeba... Jak to u nás vypadá si také můžete prohlédnout zde v naší Galerii.
JAK U NÁS LETY PROBÍHAJÍ ?
Simulované lety rozhodně několikaminutové průlety vesmírem jako v běžném planetáriu. Jde o simulace reálných kosmických misí v řádu desítek minut či hodin. Základní let na orbitu v kosmické lodi Sojuz-Bee s autopilotem trvá asi 35 minut, pilotovaný let 45 minut. Mise v Prométheu mají již velmi sofistikovanou podobu, takže při nich se lze seznámit se skutečným průběhem kosmických letů. Posádka naší kosmické lodi si tak může připadat třeba jako první kosmonauti na sovětské či americké straně nebo současné posádky při letech na orbitu Země. Tyto lety již trvají ještě déle a meziplanetární mise jsou již záležitostí na několik hodin. Můžete tedy prožít svůj kratší či delší kosmonautický příběh se vším všudy. Chcete-li znát předpokládanou dobu mise, prostudujte si níže umístěný Souhrnný letový řád. V něm najdete časy začátku i konce všech misí. Uvedené časy startu i konce misí odpovídají časům, v nichž je zvládli proškolení kapitáni našich vesmírných misí s určitou časovou rezervou pro nové piloty.
ÚVODNÍ TEST SCHOPNOSTI OVLÁDAT KOSMICKOU LOĎ
Po vašem příchodu k odbavení podrobíme registrovaného zájemce o funkci pilota krátkému testu, který odhalí jeho schopnost ovládat kosmickou loď na pozici pilota. Test není dlouhý a má ukázat, zda je dotyčný schopen vůbec pilotovat, tedy ovládat všechny důležité prvky v kabině. Dozvíte se tak, co je pro něho vhodné a co nikoli. Výsledek nás může překvapit všechny. V případě, že dotyčný není schopen vybraný let absolvovat na pozici pilota, pro kterou byl registrován, může test podstoupit někdo další ze skupiny. Často se tak ukáže, kdo má lepší předpoklady letět právě na pozici pilota. Každý test vám přinese certifikát, který bude pro první let vodítkem, jak postupovat dále. Test podstupují pouze noví zájemci o pilování. Pokud jste již letěli, většinou již máte představu, co vás čeká a proto je pro vás test zbytečný.
VĚK ÚČASTNÍKŮ SIMULOVANÝCH LETŮ
Simulátor letů do vesmíru je výuková pomůcka k interaktivnímu poznávání vesmíru. Je vhodný pro zájemce z věkové skupiny od 7 do 99 let. Primárně je jeho využití vhodné především pro děti od 5.třídy základní školy, tedy těch, kteří již alespoň trochu chápou problematiku kosmických letů. Současně je nutné počítat také s tím, že prostor v kabině odpovídá prostoru, který měli k dispozici první kosmonauti. Vstup do kabiny také není vhodný pro osoby s omezenými možnostmi pohybu.
Stejně jako v životě, pětiletý předškolák se stěží může stát plnohodnotným řidičem auta nebo pilotem kosmické lodi napříč sluneční soustavou či k exoplanetárním světům u vzdálených hvězd. Kvalifikací pro místo kosmonauta v lodi není jen "umět vyjmenovat planety a poznat je na obrázku". Je potřeba, aby dítě dokázalo pochopit, proč v kabině sedí. Spodní věková hranice je v jednomístné lodi Sojuz nastavena na 7 let (návštěvovat 1.třídy ZŠ). Plně pilotovat mohou děti až od 11 či 12 let, jsou-li díky svému fyzickému vzrůstu schopny již řídit třeba osobní auto. Většinou platí, že pokud registrovaný zájemce sedí ještě v autě na podsedáku, může letět pouze s autopilotem v kosmické lodi Sojuz-Bee. Nyní používáme sofistikované programové vybavení, kdy začínáme používat přes samotnými lety malý trenažér. Ten v úvodu odhalí, jakého letu se s jistotou může zúčastnit. Zvolte si tedy trasu, o níž si myslít, že by ji pilot měl zvládnout a náš úvodní trénink pilota během odbavení všechno s jistotou odhalí a pilotovi sdělí oprávnění k vybrané trase.
JE MALEJ, ALE BUDE TO PRO NĚHO ZÁŽITEK.....
Než posadíte nejmladšího člena rodiny do naší kabiny, doporučujeme, abyste si to sami vyzkoušeli. Ideální je, když si to třeba jako první vyzkouší v podobě pilotovaného letu nejlépe samotní rodiče. Není přece důvod posílat svého potomka v domění, že "on bude mít zážitek" někam do neznáma. Přece - jít svým dětem vzorem a být v jejich očích třeba "hrdinou" může být krásné.... Pokud vyzkoušíte pro začátek let v Sojuzu-Bee, určitě vám to pomůže snadněji pochopit, co to všechno obnáší... Jednomístná loď je jakýmsi trenažérem pro skutečnou misi, kterou lze zažít již napodruhé v kosmické lodi Prométheus. V ní je potřeba mít už určitou zkušenost. Zatímco v Sojuzu-Bee, kde se musí pilot spoléhat na sebe, v Prométheu je nezbytná týmová spolupráce mezi pilotem, navigátorem a řídícím střediskem na Zemi.
POČTY ÚČASTNÍKŮ SIMULOVANÝCH LETŮ
Zatímco v Sojuzu letíte krátký zkušební výlet do kosmu, kdy si pilot vše v klidu vyzkouší, v Prométheu již absolvujete již pokročilou kosmickou misi, která je skutečným simulovaným kosmickým letem se vším všudy - tedy i s možností havárie.... Pro let Sojuzem stačí, když budete jen dva: PILOT v kabině Sojuzu (od 7 let) a DOPROVOD sleduje pilotův výkon z řídícího centra a případně mu pomáhá. Pro let v Prométheu jsou potřeba alespoň tři: PILOT (minimálně 6.třída ZŠ), NAVIGÁTOR (od ukončené 3.třídy ZŠ schopný pilotovi pomáhat řešit úkoly během letu a DOPROVOD do řídícího centra. V kabině Prométhea je vždy podmínkou člen posádky starší 16 let. Přehledně najdete tyto podmínky před formulářem k registraci letu. Jeho vyplněním nebo telefonickou registrací potvrzujete seznámení s nimi.
POSTUP PŘI REGISTRACI SIMULOVANÉHO LETU
Níže na této stránce u letového řádu najdete odkaz, kterým si můžete registrovat svůj volitelný simulovaný let. Let a termín si můžete vybrat po seznámení s trasami, které nabízíme přes registrační formulář. Pokud chcete let v době delší než čtyři dny, doporučujeme jej vždy registrovat přes náš formulář.
Chcete-li registrovat termín v kratší době než tři dny, můžete využít i telefonickou registraci na čísle 357 070 595. Na tomto čísle s námi můžete všechny informace konzultovat předem. Po provedení registrace obdržíte SMS LETENKU a v ní uvedený čas, na kterou bude vaše skupina očekávána. Následně budeme Vámi registrovaného pilota podrobovat krátkému testu, při kterém objektivně zjistíte, zda je pro zvolenou misi vhodný.

   Galerie simulovaných kosmických letů

REGISTRACI MŮŽETE PROVÉST PROSTŘEDNICTVÍM FORMULÁŘE NA TOMTO ODKAZU

SOUHRNNÝ LETOVÝ ŘÁD POSKYTUJE OBECNÝ PŘEHLED O VŠECH PRAVIDELNÝCH LETECHPRO ABSOLVENTY MÁME ABSOLVENTSKOU VIZITKU A-1177
Absolventská vizitka A-1177 Kosmodrom Karlovy Vary není volně prodejná. Vydali jsme ji jako "odměnu" pro ty, kteří absolvují lety v jedné z kosmických lodí. U ORBITÁLNÍCH LETŮ (Karlovy Vary - ISS, Karlovy Vary - orbita - přistání na Zemi nebo Karlovy Vary - KVSSt) je její získání vázáno především pro aktivní funkce, které dotyční v posádce zastávali. U této absolventské vizitky nám skutečně záleží na tom, aby si ji skutečně vysloužil každý přímý účastník kosmické mise - buď člen posádky, nebo aktivní účastník řídicího týmu.
Nárok na ni proto má PILOT v kosmické lodi Sojuz a také PILOT a NAVIGÁTOR v kosmické lodi Prométheus. Členům doprovodu, kteří se těchto orbitálních letů zúčastňují pouze pasivně v řídícím centru, vizitka nenáleží. Výjimku tvoří účastníci MEZIPLANETÁRNÍ MISE. V případě jejího absolvování náleží vizitka všem, tedy až pěti možným účastníkům: třem členům posádky v kabině kosmické lodi a případně jednomu či dvěma členům doprovodu v řídícím středisku Prométhea, kteří celý let řídili.A KDO TO CELÉ PRO VÁS VLASTNĚ VYROBIL A STÁLE VYVÍJÍ?
Ojedinělý simulátor kosmických letů je projekt vlastního vývoje a výroby spolupracovníků naší hvězdárny. Aneb "jediné letiště těchto raket je v Karlových Varech". Nejedná se o planetárium ale o výukovou pomůcku, s níž se můžete "dotknout" vesmíru. Nejde o nákladnou investici s nutností dovážet drahé pořady, které díky zakoupené licenci nabízejí i jiní, ale o individuální výukový prostředek k popularizaci astronomie kompletně vyrobený u nás. Díky tomu jej můžeme aktualizovat podle zpětných vazeb návštěvníků a rozšiřovat tak nabídku. Nabízíme "živý rodinný zážitek" ze simulovamého kosmického letu vesmírem nikoli ve 3D počítačových brýlích, ale v reálném světě. Spolupracovat můžete jako rodina či skupina, společně řešit situace a překážky v kosmické lodi letící vesmírem, kde se posádka musí spolehnout jen sama na sebe a případné rady vzdáleného řídícího střediska. V kabině Sojuz-Bee má každý zodpovědnost sám za sebe sama, v Prométheus ale již i za zbývající členy posádky....

DEJTE NÁM MOŽNOST NABÍDNOUT VÁM ZÁŽITEK, JEHOŽ "POŘIZOVACÍ NÁKLADY" NEBYLY V ŘÁDECH MILIONŮ, ALE VYBUDOVALI JE PRO VÁS VE VOLNÉM ČASE "SRDCAŘI"...

   Galerie simulovaných kosmických letů

REGISTRACI MŮŽETE PROVÉST PROSTŘEDNICTVÍM FORMULÁŘE NA TOMTO ODKAZU © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.
Za podpory Města Karlovy Vary